PIT-37

Ulgi PIT-37 – co warto wiedzieć?

Ulgi PIT-37 to pojęcie, jakie interesuje wielu podatników. Warto dowiedzieć się, co możemy odliczyć w deklaracji rocznej. Czym cechuje się ten dokument? Jakie ulgi są z nim związane? O czym warto pamiętać? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Czym jest PIT-37?

PIT-37 to dokument, jaki dotyczy praktycznie każdego podatnika, jaki otrzymuje wynagrodzenie netto. Jest to wynagrodzenie pomniejszone o obowiązujące składki. Płatnik w tej sytuacji ma obowiązek dostarczenia do urzędu informacji PIT-11. Dokument ten pozwala poprawnie rozliczyć PIT-37. Najprościej rzecz ujmując, ta deklaracja jest rozliczeniem rocznych zarobków, jakie podatnik uzyskał od płatnika składek. Świadczenie pracy wpływa na fakt, że otrzymuje wynagrodzenie netto. Osoba zatrudniona jest tutaj podatnikiem, a osoba zatrudniająca płatnikiem. Po stronie tej drugiej osoby stoi obowiązek uiszczania za pracowników zaliczki na podatek dochodowy, ubezpieczeń zdrowotnych i ubezpieczeń ZUS. 

Powyższe opłaty stanowią różnicę między zarobkami netto a brutto. W efekcie otrzymujemy wynagrodzenie i nie musimy martwić się obowiązkami wobec US, aż do momentu składania druku PIT-37. 

Ulgi PIT-37

Jeśli chodzi o ulgi podatkowe, jakie są wykazywane w deklaracji PIT-37, są one następujące:

  • Ulga na internet – wynosi 760 złotych i dotyczy dwóch kolejnych lat,
  • Ulga na termomodernizację – kwota ulgi to 53 tysiące, po złożeniu stosownej dokumentacji,
  • Ulga prorodzinna – 1 dziecko to 1112,04 zł rocznie (to limit dochodu rodziców), 2 dzieci: łącznie 2224,08 zł, 3 dzieci: łącznie 4224,12 zł na rok, 4 dzieci: 6924,12 zł rocznie. Na każde kolejne dziecko jest to 2700 zł na rok.
  • Ulga na samochód – wynosi do 2280 zł i jest limitowana faktycznie poniesionymi wydatkami,
  • Ulga rehabilitacyjna – dotyczy faktycznej kwoty wydatków,
  • Ulga na leki – kwota to miesięcznie kwota wydatku minus 100 złotych,
  • Darowizny – na organizacje pożytku publicznego, krwiodawców, na cele charytatywne, na cele walki z COVID, sprzętu komputerowego itp. 
  • Składki na IKZE, jakie wynoszą do 6 310,80 zł rocznie,
  • Ulga abolicyjna – to różnica miedzy kwotą, jaka wynika z metody zwolnienia, a odliczeniem proporcjonalnym. 

Powyższe ulgi są stosowane przez wielu podatników. Pozwalają one uzyskać zwroty z rocznym rozliczeniu PIT, przy czym wymagane jest poświadczenie tego, że mamy prawo do skorzystania z ulgi PIT-37. 

PIT-37 jest dokumentem, jaki z łatwością złożymy za pomocą strefy internetowej. Od teraz bez wychodzenia z domu można postawić na program e-pity, co znacznie zaoszczędzi nasz czas.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz