oszczedzanie w domu

Oszczędzanie w domu

Oszczędzanie w domu – jak skutecznie oszczędzić?

Miliony Polaków – miesiąc po miesiącu – stoją przed bardzo trudnym wyzwaniem. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do faktu, że zarobki w Polsce nie są dla większości obywateli satysfakcjonujące. Teoretycznie pojawiają się co jakiś czas badania, które dowodzą co innego. Szara rzeczywistość jest jednak taka, że mnóstwo ludzi cały czas musi zastanawiać się co zrobić, aby starczyło im do „pierwszego”, czyli po prostu do kolejnej wypłaty. Oczywiście aby mieć więcej pieniędzy należy szukać lepszej pracy bądź dodatkowego zajęcia. Jednak ten artykuł ze względu na swój temat nie mówi o tym jak zarabiać więcej pieniędzy. W tym miejscu chcielibyśmy podzielić się z wami jak oszczędzać w domu. Jak oszczędzać w domu w ramach budżetu, którym dysponujemy niezależnie od tego ile on wynosi.

Cały czas musicie zastanawiać się co zrobić, aby starczyło wam do kolejnej wypłaty? Borykacie się z podobnym kłopotem? Trzeba wiedzieć, że statystycznie najwięcej pieniędzy wydaje się nie na przyjemności, ale na zwykłą codzienność. Bez wątpienia odpowiednie oszczędzanie w domu daje szansę na większy komfort (tak naprawdę od stycznia do grudnia). Chyba bowiem każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że brak odpowiedniej ilości pieniędzy bardzo negatywnie wpływa na psychikę i radość z codziennego życia. Co zatem zrobić, aby unikać takich przykrych sytuacji? Jakie kroki podjąć, aby oszczędzanie w domu było efektywne i pozwalało po prostu żyć spokojniej – nie martwiąc się o to, czy pod koniec będzie miało się „włożyć coś do garnka”.

Oszczędź poprzez przemyślanym zakupom

To bolączka wielu Polaków. Jeśli chcecie, aby oszczędzanie w domu rzeczywiście się sprawdzało, to nie możecie zapominać o tym aspekcie. Trzeba zaznaczyć, że dużo osób robi zakupy bez jakiegokolwiek planu. Przez to nabywają rzeczy, które w ogóle im się nie przydają. Jeśli chodzi o zbędne zakupy mamy tu na myśli zarówno wszelkiego rodzaju zakupy spożywcze, chemię, artykułu gospodarstwa domowego i rtv. Właściwie w każdym z rodzaju wydatków z pewnością znajdziemy zakup, który był ni przemyślany. Mało tego. Zakup ten okazał się w ogóle nie przydatny. Problemem jest też kupowanie zbyt dużej ilości produktów, które po jakimś czasie nadają się jedynie do wyrzucenia. Należy z tym jak najszybciej skończyć.

Co zrobić, aby oszczędzanie w domu pod tym kątem było skuteczne? Dobrym sposobem jest robienie zakupów na przykład raz na tydzień. Przed wykonaniem tej czynności należy rzecz jasna zapisać wszystkie produkty, które trzeba kupić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć ze sobą swój notatnik i skreślać rzeczy, które już znalazły się w koszyku (coraz popularniejszą opcją są też zakupy online). Jest to oczywiście tylko przykład. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby robić zakupy w innym, dogodnym dla siebie przedziale czasowym. Głównym elementem na ten sposób oszczędzania w domu jest po prostu plan. Idąc na zakupy sporządźmy sobie listę produktów, które potrzebujemy. Będąc w sklepie nie kupujmy niczego spoza tej listy. Nie dajmy się zwieść super promocjom na produkty, których tak na prawdę nie potrzebujemy. Spróbujcie chodź raz. Przypomnijcie sobie ile ostatnio wydaliście na zakupy. Przed kolejnym wyjściem na zakupy sporządźcie listę niezbędnych produktów. Po powrocie porównajcie rachunek za zakupy zaplanowane z tym poprzedni. Z pewnością zobaczycie różnicę. Planowanie zakupów, przemyślane wydatki i nie uleganie promocjom, na produkty, których wcale nie potrzebujemy to bardzo dobry sposób na oszczędzanie w domu.

Innym istotnym problemem jest kupowanie rzeczy nie tyle nie przydatnych co w zbyt dużych ilościach. Tutaj również potrzebne będzie trochę waszego zaangażowania. Zanim pójdziecie na zakupy zerknijcie chociażby do lodówki i sprawdźcie czy wasze przyzwyczajenia zakupowe mają rację bytu. Aby zacząć oszczędzać pieniądze w domu trzeba zastanowić się nad tym co robimy i czy aby na pewno czegoś nie możemy zrobić inaczej i lepiej. Sprawdźcie jakie produkty zużyliście bardzo szybko, jakie wolniej, a na jakie w ogóle nie zwróciliście uwagi. Z pewności kupiliście coś co teraz nadaje się już tylko do wyrzucenia. Przeanalizuje chociażby poprzednie zakupy pod tym właśnie kątem. Będziecie wtedy w stanie stwierdzić jakich produktów kupić mniej, a może nawet znajdziecie takie, których w ogóle nie powinniście kupować bo okazały się one w ogóle nie potrzebne. Dzięki temu kupicie tylko elementy, które rzeczywiście jesteście w stanie spożyć w ciągu tygodnia.

Pamiętajcie także, aby na bieżąco weryfikować swoją listę, aby udoskonalać wykonywanie tej czynności. Po pewnym czasie dojdziecie do perfekcji i za każdym razem będziecie kupować tylko takie produkty, które są wam potrzebne i dokładnie taką ilość produktów, którą jesteście w stanie zjeść, zużyć itp.

Pamiętajcie również, że obecnie sklepy otwarte są każdego dnia i nie musimy robić zapasów. Zawsze możecie w razie czego dokupić elementy, których akurat nie macie – na wypadek na przykład obiadu rodzinnego. Taka postawa przyniesie Wam naprawdę bardzo duże oszczędności i brak marnowania jedzenia.

Nie musicie przechodzić na dietę z zupek chińskich czy głodówkę. Zakupy macie bowiem ograniczyć o produkty, których nie potrzebujecie o czym przekonaliście się po świadomej analizie własnych zakupów. Aby oszczędzić pieniądze w domu w ten właśnie sposób nie chodzi o wyrzeczenia a raczej o trochę chęci, samokontroli i dobrego planu.

Oszczędzanie w domu – nie zapominaj o wodzie i prądzie!

Dużo ludzi narzeka również na bardzo wysokie rachunki za prąd czy wodę. Efektywne oszczędzanie w domu musi brać pod uwagę także te aspekty. Co zrobić, aby wyeliminować duże koszty w tym względzie? Istotne jest to, aby zamiast kąpieli korzystać z pryszniców. Masz ochotę na chwile relaksu w wannie, wtedy również nie ma ku temu przeciwwskazań. Jednak kiedy chcesz tylko się odświeżyć albo wiesz, że nie masz zbyt dużo czasu, wanna pełna wody nie jest ci do niczego potrzebna. Tak jak we wszystkim chodzi o racjonalne wybory. Dzięki temu oszczędzicie naprawdę bardzo dużo na rachunkach.

Jeśli nie używacie danych urządzeń, to wyłączajcie je z prądu. Bardzo dużo ludzi zostawia na noc włączone telewizory czy komputery – to kompletnie niepotrzebne. Oczywiście, w ciągu kilku godzin takie urządzenia nie wygenerują wielkich kosztów, ale trzeba myśleć długofalowo. Pamiętajcie, że jeśli w każdym dniu roku kalendarzowego będziecie wyłączać wszystkie zbędne urządzenia, to będziecie naprawdę mile zaskoczeni rachunkami.

Wychodzicie z pokoju, wyłączcie za sobą światło. Macie w kuchni kuchenkę gazową, gotujcie wodę na gazie. Jest to bardzo duża oszczędność w porównaniu z czajnikiem elektrycznym. Ładujecie telefon i widzicie na wygaszaczu 100% odłączcie go od ładowarki, a ładowarkę wyjmijcie z gniazdka.

Są to liczne, bardzo proste elementy życia codziennego, które każdy z nas tak na prawdę doskonale zna. Wszyscy w teorii bardzo dobrze to wiemy. Jednak wielu z nas się do tego nie stosuje i pewnie nie poda dobrej przyczyny dlaczego właśnie tak postępuje. Są to najprostsze sposoby na oszczędzanie w domu, a jednocześnie tak trudne do realizacji tylko dlatego, ze nie chce nam się o nich pamiętać.  Zacznijmy oszczędzać w domu od najprostszych działań a z pewnością po jakimś czasie zauważymy różnicę, a nowe zwyczaje szybko staną się naszym nawykiem.

Kiedy robić pranie?

Warto też zwrócić uwagę na ten czynnik. Często ludzie robią pranie kiedy mają na przykład jedną czy dwie brudne rzeczy. Jeśli jednak macie taką możliwość, to wykonujcie tę czynność dopiero wtedy, kiedy zabrudzonych elementów garderoby będzie zdecydowanie więcej. To także wpłynie na bardziej ekonomiczne i skuteczne oszczędzanie w domu. Ta zasada tyczy się również innych urządzeń AGD wykorzystywanych w domu czy garażu. Koszta związane z rachunkiem za elektryczność potrafią być bardzo wysokie, jeżeli korzystamy z urządzeń nie przemyślanie. Zaoszczędź pieniądze dla swojego domu, przemyślanie korzystając z dobrodziejstw elektrycznych.

Kanapki zamiast jedzenia „na mieście” jako świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy

Nie brakuje osób, które codziennie jedzą na przykład w stołówkach znajdujących się w ich miejscach pracy. Jeśli chcecie oszczędzać, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest po prostu robienie sobie kanapek i ewentualnie kawy/ herbaty do termosu. Dzięki temu możecie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu każdego miesiąca! Poza tym zawsze będziecie pewni co do świeżości produktów. Knapka bądź sałatka przygotowana w domu będzie nie tylko kilka razy tańsza aniżeli zakupiony gotowiec. Z pewnością domowe jedzenie będzie zdrowsze i smaczniejsze.

Post Author: Redakcja

1 thoughts on “Oszczędzanie w domu

    Magdalena

    (8 stycznia, 2018 - 9:38 pm)

    Ja chyba najwiecej w miesiącu pieniedzy wydaje na jedzenie i kawy na mieście.. biegnę do pracy i nawet nie myśle , ze mogłam sobie coś wcześniej przygotować tylko wskakuje do restauracji mini baru i zamawiam.. za co w perspektywie miesiąca przepłacam wielokrotnie.. na szczęście moim postanowieniem od nowego roku jest systematyczny przyrządzenie jedzenia w domu

Dodaj komentarz